9 юни 2022 г.
Експозицията „Образът на Дон Кихот през вековете“ бе открита в Централното фоайе на Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“, осъществена съвместно с посолството на Кралство Испания в България. Знакови издания на безсмъртното произведение на Сервантес, които се съхраняват във фонда на Библиотеката са изложени в шест витрини, както и 28 гравюри на илюстрации от „Дон Кихот“, предоставени от испанското посолство.
„Дон Кихот е художествен образ, който вече четири века вълнува човечеството“, думи на доц. д-р Красимира Александрова, директор на Библиотеката при откриването на изложбата и в присъствието на вицепрезидента на република България Илияна Йотова, заместник-министъра на културата Весела Кондакова, заместник-министъра на външните работи Ирена Димитрова, Н.В. Симеон Сакскобургготски, представители на дипломатическите мисии на Швейцария, Мароко, Палестина, Словения, Словакия, много общественици, изследователи, журналисти и преподаватели.
В Библиотеката, се съхраняват 56 издания на български език и 32 издания на чужди езици на „Дон Кихот“, експонираните издания са подредени хронологично от 1859, 1882, 1910, от 20-те, 30-те и 40-те год. на миналия век и до последното издание на български език от 2020 година. „Внимание заслужава комплектът от три тома на библиофилското издание на "Дон Кихот" дарен през 1926-1928 г. на Народната библиотека от Испанското общество на Америка“, подчерта доц. Александрова и изтъкна сред предимствата на изложбата съчетанието на изданията на „Дон Кихот“ от фонда на Библиотеката, които хармонират с 28-те гравюри на илюстрации от творбата на Сервантес. В края на словото си директорът на Библиотеката направи препратка към цитат от реценция публикувана в сп. "Наука" през 1882 г., която се предполага, че е написана от патриарха на българската литература Иван Вазов, „Да преведе човек „Дон Кихота” на родний си език, значи да подари най-скъпоценното украшение на книжнината си”.
„Изложбата „Образът на Дон Кихот през вековете“ има за цел да представи интерпретациите на творбата на Сервантес от гледна точка на различни култури “, изтъкна в словото си извънредният и пълномощен посланик на Испания у нас Алехандро Поланко и добави „...изложбата с илюстрации на Дон Кихот е уникална и е разработена в рамките на институционалното сътрудничество между Посолството на Испания и Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий”, на която съм признателен за безценната подкрепа“.
Заместник-министърът на културата Весела Кондакова поднесе поздравления към Националната библиотека и посолството на Испания и подчерта в словото си, че „Човекът от Ла Манча отдавна е обезсмъртен в цял свят. Един прекрасен пример за негови интерпретации на българска почва ни дават легендите от златния фонд на българския театър и кино, незабравимите Коста Цонев и Никола Анастасов. Дон Кихот е и в текстовете на класическите рок групи като „Тангра“ и „Щурците“. Щастлива съм, че днес класическата представа за Дон Кихот продължава да се обогатява, този път представена чрез интерпретацията на различни художници и чрез издания, от фондовете на Националната библиотека, които ни връщат назад във времето….“
„Дон Кихот е първият образ в ренесансовата литература, откъснал се от всички литературни герои до този момент, който притежава най-важното човешко качество - за да съществуваш, трябва да действаш“, думи на вицепрезидента Илияна Йотова, която цитира един от най-известните изследователи на Сервантес, писателя и философ Мигел де Унамуно. В речта си вицепрезидентът описа европейския литературен ренесанс, като пълноводна река, испанският ренесанс като особена и специфична част от развитието на европейския и посочи духовната значимост на романа „Дон Кихот“ на Мигел де Сервантес.
Изложбата „Образът на Дон Кихот през вековете“ може да бъде разгледана в Централното фоайе на Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ до 20 юни 2022 г.
Фотограф: Стефан Рангелов