
Клуб „Писмена“ представи „Природи и реалности“ от Валери Вергилов
12 април 2024 г.
Виртуална изложба „Медицината в Османската империя“
16 април 2024 г.Експерти от Международната федерация на библиотечните асоциации и институции (IFLA) посетиха Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“

Представители на Kонсултативния комитет за авторско право и други правни въпроси (CLM) към Международната федерация на библиотечните асоциации и институции (IFLA) се срещнаха с доц. д-р Красимира Александрова, директор на Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ (НБКМ) .
В делегацията бяха включени експерти от библиотечни и академични институции от САЩ, Канада и Финландия, водени от Мелиса Ливайн, председател на Kонсултативния комитет за авторско право и други правни въпроси към IFLA. Гости от българска страна бяха Николина Иванова–Бел, директор на Библиотека „Паница“ към Американския университет в България и Ана Лазарова, адвокат по авторско право.
Основна тема на срещата беше насърчаване на образованието и културния обмен през библиотечните институции. Фокус на разговора бяха идеи, опит и познанията в сферата на съвременното библиотечно-информационно обслужване на читателите, както и към новата социална роля на библиотеките. Гостите проявиха интерес и към теми, свързани с методическата дейност, осъществявана в НБКМ, с процесите по дигитализация и улеснен достъп до архивни колекции на библиотеката, като арабографични ръкописи, старопечатни книги и други архивни документи.
По време на посещението си гостите се запознаха с международната дейност в библиотеката, литературните кътове от 28 държави, читалните, оригинални славянски ръкописи и експозицията в зала “История на книгата”.

