На 23 юни 2022 г. Националната библиотека „Св.св. Кирил и Методий“ беше домакин на фокус-дискусията „Читателски практики в България“, организирана от Културния център на Софийския Университет. В нея се включиха представители на Националната библиотека, Столична библиотека, директорите на регионална библиотека 'Михалаки Георгиев” Видин и регионална Библиотека "Емануил Попдимитров" гр.Кюстендил, представители на училищните библиотеки от 78 СОУ, град Банкя и от X ОУ в град Перник, както и представители на библиотеките от читалище „Цар Борис III - 1928“ гр. София и Народно читалище Слънце - 1879 град Ихтиман.
Директорът на Културния център на СУ проф. Александър Кьосев, постави темите на дискусията: какво се случва с книгата и четенето, какво се случва с читателите, могат ли библиотекарите да въздействат върху проблема и какви са възможните лостове за въздействие? Това е поредното цялостно изследване на четенето в България под ръководството на проф. Александър Кьосев, директор на Културния център на СУ, което ще приключи с подробен анализ.
Д-р Ваня Аврамова, заместник-директор на Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“, сподели за големите промени, настъпили в Националната библиотека през последните години, свързани с подобряването на обслужването, като акцентира на въведените онлайн услуги и тяхното използване от потребителите.
Участниците в дискусията споделиха мнението, че четенето като основна културна техника се променя в глобален мащаб в резултат от медиализацията, информационната ера, дигиталната революция и визуалния обрат.