Онлайн сводни каталози за книги и периодични издания:
Национален своден каталог на чуждестранните периодични издания в България (1984 – 2007 год.)
Чуждестранни периодични издания на чужда кирилица (1984 – 2007 год.)
Чуждестранни периодични издания на латиница (1984 – 2007 год.)
Своден каталог на чуждестранни книги в по-големите научни библиотеки в София (1995 – 2007 год.)
Международен стандартен идентификатор за библиотеки и сродни организации (ISIL)
Обхват
ISIL e Международен стандартен идентификатор за библиотеки и сродни организации, приет като стандарт на ISO (ISO 15511) през 2003 г. ISIL предоставя средство за уникална идентификация на библиотеки и сродни организации като архиви, музеи, документационни центрове или други организации, които работят или взаимодействат с тях като например доставчици, издатели и държавни институции.
ISIL може да се определи за всяка библиотека или сродна организация, административна или подчинена единица, действаща самостоятелно, която е отговорна за дейност или услуга в информационна среда или извършва международна библиотечна или книготърговска комуникация.
Понякога, когато организацията е претърпяла значителна административна промяна (например сливане с друга организация), особено ако това е довело до промяна на името, може да се определи нов идентификатор ISIL.
Приложение
ISIL осигурява стандартизирана идентификация на библиотеките и сродните организации с цел да се улесни достъпът до техните информационни ресурси и услуги. Той може сериозно да подпомогне обмена на данни, комуникацията и взаимодействието между организациите от един и същ или паралелни сектори на национално и международно равнище.
По-конкретно ISIL намира приложение в дейности като:
-
- междубиблиотечно заемане, доставка на документи и споделяне на ресурси,
- изграждане на национални и международни мрежи, сводни каталози и др. списъци,
- автоматизирана комуникация и обработка на информация в различни технологични приложения, напр. радиочестотна идентификация (RFID).
Структура
ISIL за идентифициране на българските библиотеки и сродни организации включва следните елементи, разделени с тире:
а) префикс код на държава – идентифицира страната, в която се намира организацията; състои се от две главни букви в съответствие с кодовете, определени в ISO 3166-1.
Пример BG = България
б) идентификатор на единицата – цифрен елемент, предназначен за идентификация на библиотеката или сродната организация, съставен от следните части:
- код за населеното място, където е разположена организацията (в съответствие с геокодовете за 28-те области в страната по стандарта ISO 3166-2:BG) – 2 цифри;
- код за организацията – обозначава типа на организацията – 1 или 2 цифри;
- пореден номер на организацията – отговаря на реда на регистрацията – 4 цифри.
Пример BG-2240013
Условия за включване
ISIL се определя на българските библиотеки и сродни организации безплатно след попълването и подаването на следния регистрационен формуляр. Моля да ни уведомявате за всички промени в данните на организациите, настъпили след регистрацията, като използвате същия формуляр.
Формулярът може да изпратите на посочените по-долу адрес или е-поща.
Национален регистър на ISIL
Информация за регистрираните в системата ISIL организации (кратко описание и данни за контакт), получена от регистрационните формуляри се включва в регистър и се публикува на сайта на Националната библиотека “Св. св. Кирил и Методий” и на официалния сайт на ISIL (http://english.slks.dk/libraries/library-standards/isil/), съгласно изискванията на Международната агенция за ISIL. Това е предпоставка за разширяване на международните контакти на организациите и за създаването на нови партньорства. Достъп до регистъра е наличен тук.
Information in English is available here.
Контакти
Адрес: София 1504, бул. “Васил Левски” 88 Национална библиотека “Св. св. Кирил и Методий”
Tел.: + 359 2 9183 218
E-mail: r.stefanova@nationallibrary.bg