Изисквания на издателството на Националната библиотека към постъпващите за публикуване текстове
Общите за всички статии раздели са следните:
Заглавие на статията: Заглавието отразява основната идея на статията и ясно обозначава проблема, който се разглежда, в обем от едно изречение.
Име на автора: Изписват се цялостно личните, бащините и фамилни имена на авторите. В бележка под черта се посочва местоработата на всеки и адрес за комуникация.
Резюме: Статиите се придружават от резюме на български и английски, като на английски език се посочват заглавието и имената на авторите, а в статиите на английски език заглавието и имената на авторите пред резюмето се превеждат на български. Накратко в него се представят: постановка, цел, метод, резултати, заключение. Максимален обем – 120 думи.
Ключови думи на български и английски език.
Всеки автор има правото на една публикация в книжка.
Обемът на статиите е желателно да са в границите 8-12 с.
Литература: В списъка на използваната литература се включват само упоменати в статията източници. Те се подреждат по азбучен ред на фамилните имена на първите автори, като първо се изброяват източниците на кирилица, а след това – на латиница. При цитиране на повече от едно заглавие от един и същи автор, източниците се подреждат азбучно.
▪ Бележките под линия се отбелязват с индекси, а не с номера в скоби на същия ред преди точката. (1 Правилно). Неправилно(1).
▪ Текстовете да се предават изписани с шрифт Times New Roman. Ако са написани с друг шрифт, авторът сам трябва да прехвърли текста на Times New Roman, за да може да възстанови изгубени данни и т.н.
▪ Транскрипциите (от старотурски, арабски, гръцки и т.н.) да се изписват също с Times New Roman, защото пакетът съдържа всички нужни букви. Ако са написани с друг шрифт, авторът сам трябва да прехвърли текста на Times New Roman, за да може да възстанови изгубени данни и т.н.
▪ Текстовете да не се форматират – т.е. да се предават равнени вляво и без големи отстъпи. Например не повече от две натискания със Space, а не две с Tab!
▪ Илюстративните материали да се сканират най-малко на 300 пиксела.
▪ Илюстративните материали задължително да се предават едновременно с основния текст и с нужните текстове под тях.
▪ Текстовете в графиките, диаграмите, таблиците задължително да са изписани с Times New Roman.
ПРАВИЛА за библиографско представяне на цитираните информационни ресурси в ръкописите, постъпили в издателството на НБКМ
Този документ има за цел да оптимизира практиката на издателството в Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий”.
Правилата са изработени, за да уеднаквят начина на цитиране в ръкописите, постъпили за печат в издателството. Те са предназначени да подпомогнат авторите при съставянето на библиографско позоваване на цитирано в текста произведение, което да служи за неговото идентифициране и намиране при необходимост. Изискванията са съобразени с БДС ISO 690:2011. Информация и документация. Ръководство за библиографско цитиране и цитиране на информационни ресурси.
На авторите е предоставена възможност да изберат нивото на детайлност на описание при цитирането в съответствие с целта и предназначението му.
- Обхват
Изискванията за библиографско цитиране се прилагат за еднотипност при представяне на различните видове информационни ресурси и съставните им части:
- Самостоятелни документи – ръкописни (архивни единици, дисертации), уникални произведения), печатни, електронни и онлайн издания;
- Продължаващи издания;
- Графични, картографски, нотни (нотирана музика) материали;
- Звукозаписи;
- Филми, видеозаписи, радио и телевизионни предавания;
- Уебсайтове и електронни съобщения.
- Основни принципи на цитиране (позоваване):
- Информацията за цитирания материал трябва да бъде достатъчна, за да го идентифицира;
- Сведенията, включени в позоваването, трябва да бъдат взети от цитирания информационен ресурс;
- Данните, записани в позоваването, трябва да отразяват точно определен екземпляр или моментно състояние на използвания документ. За документите в режим онлайн, които са обект на променяне, тези данни включват местоположението на цитираната версия в мрежата и датата, на която документът е бил прегледан;
- При всички позовавания в един документ трябва да се прилага единен стил, формат и пунктуационна схема, независимо от вида на цитирания ресурс.
- Типографско оформление
Отделните елементи на библиографското описание се разграничават типографски:
3.1. С удебелен шрифт („получер” – bold) се разграничава определената за основна точка на достъп (редна дума) от останалите елементи на библиографското описание на източника. С него се отбелязва:
- фамилията/ите на име/ната на лице/а или
- първата дума от наименованията на инстититуциите/организациите;
- първата дума от заглавието, когато източникът е представен под заглавие.
3.2. С наклонен шрифт („курсив” – italic) се отбелязват:
- първата дума от библиографското описание на самостоятелния документ;
- цялото наименование на продължаващото издание.
3.3. Със знака „тире” и предлога „ В ” се разграничават заглавието на съставната част от описанието на главната единица
- Примери за библиографско цитиране по видове информационни ресурси
4.1. Самостоятелни документи
4.1.1. Ръкописи (дисертации, архивни единици) и уникални произведения.
СХЕМА при цитиране на цял информационен ресурс:
Име/на на създателя/ите.(точка) Заглавие [означение за носител].(точка) Име/имена на създател/и с вторична отговорност. (точка) [мащаб].(точка) Място на съхранение:(двоеточие) Наименование на съхраняваща институция, (запетая) Дата на публикуване или сигнатура на документа. (точка) Номерация, (запетая) Пагинация.(точка) [Дата на достъп].(точка) Адрес за достъп
Деврени-Куцуки, Анна. Приложение на методи на изкуствения интелект при представяне и използване на хетерогенни архивни колекции. дисертация. София, 2008. 213 л.
Деврени-Куцуки, Анна. Приложение на методи на изкуствения интелект при представяне и използване на хетерогенни архивни колекции [CD]. дисертация. София, 2008. 213 л.
Дънов, Петър. Двете полушария. София: ЦДА. ф. 1534, оп. 1, а.е. 652. 9 с.
Gosse, Sylvia. The Garden, Rowlandson House [офорт и акватинта]. – В: London: British Museum, Department of Prints and Drawings. Register number 1915-27-41.
СХЕМА при цитиране на съставни части от информационен ресурс:
Име/на на създателя/ите. (точка) Заглавие.(точка) Име/имена на създател/и с вторична отговорност. [мащаб].(точка) – В:(двоеточие) Име/на на създателя/ите.(точка) Заглавие [означение за носител].(точка) Име/имена на създател/и с вторична отговорност. (точка) Място на съхранение: (двоеточие) Наименование на съхраняваща институция,(запетая) Дата на публикуване или сигнатура на документа,(запетая) Номерация,(запетая) Пагинация.(точка) [Дата на достъп].(точка) Адрес за достъп
Протокол „А” № 229 на заседанието на Политбюро на ЦК на БКП от 31.Х.1959 год. ЦДА, ф. 16, оп. 6, а.е. 4034, л. 1-3. – В: Иванов, Михаил. Като празник [онлайн]. [прегледан 24.12.2011]. http://www.omda.bg/biblioteka/mihail_ivanov/praznik_6.htm
4.1.2. Книги и електронни книги (на носител и с отдалечен достъп – онлайн)
СХЕМА при цитиране на цял информационен ресурс
Име/на на създателя/ите*.(точка) Заглавие [означение за носител].(точка) подзаглавие.(точка) Име/имена на създател/и с вторична отговорност. (точка) Поредност на издание или версия.(точка) Място на издаване:(двоеточие) Наименование на издател/ство,(запетая) Дата на публикуване.(точка) Номерация,(запетая) Пагинация.(точка) Стандартен идентификатор. (точка) [Дата на достъп].(точка) Адрес за достъп
Култура и памет. 120 години от създаването на Народна библиотека „Петко Р. Славейков” – Велико Търново. състав. Иван Александров, ред. Живка Радева. В. Търново: Нар. библ. „П. Р. Славейков”, 2010. 84 с.
Приносът на Тутракан в националната и европейска култура. състав. Петър Бойчев, Володя Милачков. Тутракан [т.е. Силистра]: Ковачев, 2009. 145 с.
Протохристова, Клео, Черпокова, Светла, Странджева, Аделина и др. Литература за 8 клас. София: ИК Анубис, 2009. 344 с. ISBN 978-954-426-820-6.
Христова, Иванка. Слушам сърцето си. 2. прераб. и доп. изд. [Варна]: [Сталкер холдинг], 2010. 128 с. ISBN 978-954-9768-23-7
The Book: a world transformed. еd. by Eduardo Portella. Paris: UNESCO, 2001. 188 с. ISBN 92-3-103800-1.
Международна научна конференция Българската наука и Европейското изследователско пространство, 5-6 юни 2008, Стара Загора [CD]. Ст. Загора: Съюз на учените, 2009. ISBN 978-954-9329-44-5.
Модерната география на културата [CD]. Варна: Литернет, 2005.
Лапо, Пeтр, Соколов, Андрей. Введение в электронные библиотеки [онлайн]. Електронна книга. 2005.[прегледан 11.04.2014]. http://kak.znate.ru/docs/index-80327.html?page=3
СХЕМА при цитиране на съставни части от информационен ресурс:
Име/на на създателя/ите.(точка) Заглавие.(точка) Име/на на създател/ите с вторична отговорност.(точка) – В:(двоеточие) Име/на на създателя/ите.(точка) Заглавие [означение за носител].(точка) Име/на на създател/ите с вторична отговорност.(точка) Поредност на издание или версия.(точка) Място на издаване:(двоеточие) Наименование на издател,(запетая) Дата на публикуване,(запетая) Номерация,(запетая) Пагинация.(точка) Стандартен идентификатор. (точка) [Дата на достъп]. (точка) Адрес за достъп
Аврамов, Димитър. Българското изкуство по нови пътища. – В: Аврамов, Димитър. Литература и изкуство… . София: Изд. център „Б. Пенев”, 2011, с. 21–26.
Куазимодо, Салваторе. Да не забравяме Вапцаров. – В: Вапцаров, Никола. Съчинения. София: Захарий Стоянов, 2009, Т. 2, с. 218.
Zarinebaf-Shahr, F. Women, Law and Imperial Justice in Ottoman Istanbul in the Late Seventeenth Century. – В: Women, the Family and Divorce Laws in Islamic History. Syracuse Univ. Press, 1996, с. 85.
Guyon, Y. Entreprises en difficultes. Redressement judiciaire–Faillite. – В: Guyon, Y. Droit des affaires. 2 ed. Paris: Economica, 1988, vol. 2, с. 132-133.
Radic, Nada, Radic, Iva. Cultural tourism: educational competence of tourist guide. – В: International conference Alternative tourism – theory and practice, Varna, 31 Оct.–1Nov. 2009 [CD]. Sofia: Inst. of geography Bulg. Acad. of science, 2009. 8 с. ISBN 978-954-400-157-5.
Брентано, Клеменс. Трите ореха. – В: Вълшебният свят на романтизма [онлайн]. Варна: Liternet, 8 февр. 2011. [прегледан 25.11.2011]. http://liternet.bg/publish18/kl_brentano/trite-oreha.htm
Забележка: Електронните книги на носител и с отдалечен достъп (онлайн) се цитират според схемата за книги като задължително се посочва видът на носителя, датата на достъп и адресът.
4.2. Продължаващи издания
4.2.1. Печатни и електронни периодични издания (на носител и с отдалечен достъп – онлайн)
СХЕМА при цитиране на цял информационен ресурс:
Име/на на създателя/ите*.(точка) Заглавие [означение за носител].(точка) подзаглавие.(точка) Име/на на създател/ите с вторична отговорност.(точка) Поредност на издание или версия.(точка) Място на издаване:(двоеточие) Наименование на издател/ство,(запетая) Дата на публикуване.(точка) Номерация,(запетая) Пагинация.(точка) Стандартен идентификатор. (точка) [Дата на достъп].(точка) Адрес за достъп
Европейски правен преглед. София: Бълг. асоц. за европ. право, 2011. ISSN 1314-4847.
Biograph. Истинските истории на легендите. София: Муузон, 2011. ISSN 1314-4413.
Books and Articles on Oriental Subjects Published in Japan. The Institute of Eastern Culture. Tokyo: Tohoku Gakkai, 1956. ISSN 0524-065.
БДС Компас [CD]. София: Бълг. институт за стандартизация, 2011. ISSN 1314-3611.
Книгоиздаване и печат 2011 [CD]. София: НСИ, 2007. ISSN 1312-8469.
Икономически годишник на регион Стара Загора [CD]. Ст. Загора: Търг.-пром. палата, 2002. ISSN 1311-9494.
Районите, областите и общините в Република България 2009 [онлайн]. София: НСИ, 2006. ISSN 1312-8515. [прегледан 27.11.2011]. http://www.nsi.bg/OBPDOCS/GrafDesign2011_Pril.pdf
CIO. Chief Information Officer [онлайн]. София: IDG България, 2005. ISSN 1311-3151. [прегледан 24.11.2011]. http://expert.idg.bg/?call=USE~expertb;&msgid=107&b=dbs
Стойчев, Огнян. Семинарът като инструмент на съдебната реформа. – В: Банкеръ [онлайн]. 25 ноем. 2011. ISSN 1312-701X [прегледан 29.11.2011]. http://94.155.42.100/?Channel=4&Issue=961&Category=0&Article=457419
СХЕМА при цитиране на съставни части (статии) от периодично издание:
Име/на на създателя/ите*.(точка) Заглавие.(точка) Име/на на създател/ите с вторична отговорност.(точка) – В:(двоеточие) Заглавие [означение за носител].(точка) Място на издаване:(двоеточие) Наименование на издател/ство,(запетая) Дата на публикуване,(запетая) Номерация,(запетая) Пагинация.(точка) Стандартен идентификатор.(точка) [Дата на достъп].(точка) Адрес за достъп
Дарнтън, Робърт. Google и бъдещето на книгите. – В: Култура, бр. 9, 6 март 2009, с. 14–15. ISSN 0861-1408.
Чуков, Владимир. Ефектът на доминото. – В: Българска армия, 18 февр. 2011, с. 9. ISSN 0861-4407.
Greque, Stuart. Document Conversion Pricing Issues for Electronic Imaging. – В: International Jurnal of Micrographics & Optical Technology. Including all aspects of Electronic Information Transfer. 1994, vol. 12, № 1, с. 1–5. ISSN 0958-9961.
Stieg, M. F. The Information Needs of Historians. – В: College and Research Libraries. 1981, vol. 42(6), с. 549–560. ISSN 0010-0870.
Вълова, Иванка, Попов, Петър. Разширяване на методите на стандартизация анализ на данни. – В: Journal of the Technical University at Plovdiv. Fundamental Sciences and Applications [CD]. 2006, vol. 13(1), с. 17-35. ISSN 1310-8271.
Илиев, Мариян, Николова, Янка, Димитрова, Ева. Опит в използването на Excel в обучението по математика във ВУЗ. – В: Journal of the Technical University at Plovdiv. Fundamental Sciences and Applications [CD]. 2006, vol. 13(11), с. 29-34. ISSN 1310-8271.
Европейска комисия. Препоръка на Комисията от 27 октомври 2011 година относно цифровизацията и предоставянето чрез Интернет на материали в областта на културата, както и за съхранението на материали в цифров вид. 2011/711/ЕС. – В: Официален вестник на Европейския съюз [онлайн]. 29.10.2011, бр. 283, с. 39–45. ISSN 1830-365X. [прегледан 16.04.2014]. http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=OJ:L:2011:283:0039:0045:BG:PDF
Илиев, Илко. Търсач на светлина. – В: LiterNet [онлайн]. 21 апр. 2011. ISSN 1312-2282. [прегледан 29.11.2011]. http://liternet.bg/publish25/ilko-iliev/tyrsach-na-svetlina.htm
Bryant, Robert G., Johnson, Mark A., Rossky, Peter J. Water. – В: Accound of chemical reseach [онлайн]. 17 Jan. 2012, vol. 45, № 1, с. 1–2. ISSN 1520-4898. [прегледан 23.01.2012]. http://pubs.acs.org/doi/pdf/10.1021/ar2003286
Забележка: Съкратена е точка 4.3. Графични, картографски и нотни (нотирана музика) материали, звукозаписи, филми, видеозаписи, радио и телевизионни предавания. При поискване може да бъде предоставена.
4.6. Уебсайтове и електронни съобщения
СХЕМА при цитиране на цял информационен ресурс:
Име/на на създателя/ите.(точка) Заглавие [означение за носител].(точка) Дата на публикуване.(точка) [Дата на достъп].(точка) Адрес за достъп
Национална библиотека Св. Св. Кирил и Методий [онлайн]. [прегледан 1.12.2011]. https://www.nationallibrary.bg/
Клуб за фантастика и прогностика Иван Ефремов [онлайн]. [прегледан 3.12.2011]. http://www.sf-sofia.com/
Three Chords and Truth. U2 Biography [онлайн]. [прегледан 23.01.2012]. http://www.threechordsandthetruth.net/u2bios/
Words Without Borders. The Online Magazine for International Literature [онлайн]. [прегледан 23.01.2012]. http://www.wordswithoutborders.org
Planet Science [система за електронни съобщения]. BBC Science & Nature message boards. [прегледан 1.12.2011]. http://www.bbc.co.uk/dna/mbsn/F2801717
СХЕМА при цитиране на съставни части от информационен ресурс:
Име/на на създателя/ите*.(точка) Заглавие.(точка) – В:(двоеточие) Име/на на създателя/ите.(точка) Заглавие [означение за носител].(точка) Поредност на издание или версия.(точка) Място на издаване:(двоеточие) Наименование на издател/ство,(запетая) Дата на публикуване,(запетая) Номерация,(запетая) Пагинация.(точка) Стандартен идентификатор.(точка) [Дата на достъп].(точка) Адрес за достъп
Форум Български бизнес дни. – В: Образователен бизнес център Хермес [онлайн]. [прегледан 1.12.2011]. http://www.obc-hermes.com/?show=pages&page=41
Mclean, Renwick. Canary Islands species threatened by soft borders. – В: International Herald Tribune [онлайн]. Paris: France, 20 June 2006 [прегледан 24.01.2012]. http://www.iht.com/articles/2006/06/20/news/ecology.php
Paliova, Iliana. За: New ECJ [електронно съобщение]. – В: NBMail.NBKM.local [онлайн]. 21 дек. 2010. 1:38 [прегледан 23.12.2010]. Интернет.
- Видове библиографско цитиране
Цитираните източници се структурират в зависимост от избрания от автора вид на библиографско цитиране, който се прилага последователно в целия текст.
Библиографското цитиране препоръчано от редакцията е:
- Цитиране в текста с препратка към библиографското описание на ресурса, представен под линия.
За връзка между цитирания източник в текста и библиографското му описание се използва цифровата система, т.е. посочените номера препращат към информационния ресурс.
Забележка: Съкратена е точка : 5.1. Цитиране в текста с препратка към библиографското описание на ресурса, представен в самостоятелен списък. При поискване може да бъде предоставена.
5.2. Цитиране в текста с препратка към библиографското описание на ресурса под линия
При цитиране под линия се прави разграничаване на цитирания информационен ресурс от бележките под линия.
Цитираният информационен ресурс използва цифрова индикация, а бележките – се обозначават със същата цифрова индикация.
5.2.1. При първо или еднократно цитиране на ресурс библиографското му описание съдържа всички задължителни елементи. Цифровата индикация се отбелязва като горен индекс.
Например:
В текста: (6)
Под линия: (6) Тодоров, Тодор. Автоматизация и цифровизация на библиотеките [в България]. – В: Трудове на Специализираното висше училище по библиотекознание и информационни технологии. 2005, бр. 4, с. 123. ISSN 1312-5834
5.2.2. При повторно или многократно цитиране:
- Когато ресурсът е цитиран за първи път на една и съща страница (еднократно, повторно или многократно) под линия се посочва неговото пълно библиографско описание.
Например:
В текста: (6) …
Под линия: (6) Тодоров, Тодор. Автоматизация и цифровизация на библиотеките [в България]. – В: Трудове на Специализираното висше училище по библиотекознание и информационни технологии. 2005, бр. 4, с. 132. ISSN 1312-5834
(6) Пак там, с. 126.
- Когато се цитира ресурс, посочен за първи път на предишна/и страница/и библиографското описание под линия се съкращава.
Например:
В текста: (6) …
Под линия: (6) Тодоров, Тодор. Автоматизация …, с. 128.
(6) Пак там, с. 130.
Забележка. Съкратена е точка 6. Представяне на ресурсите в самостоятелен списък. При поискване може да бъде предоставена.